Цукровий діабет другого типу – це метаболічне захворювання, яке розвивається внаслідок того, що погіршується чутливість тканин до інсуліну, в результаті чого підвищується концентрація глюкози в крові.
Головною відмінністю даної патології від цукрового діабету першого типу є те, що першопричиною захворювання служить резистентність до інсуліну, який виробляється підшлунковою залозою, а не зниження кількості виділення інсуліну (як при цукровому діабеті 1 типу). Порушення продукування інсуліну може відбуватися і при цукровому діабеті другого типу, але вже, як наслідок несприйнятливості тканин організму до цього гормону.
Захворювання вимагає лікування, але стан часто поліпшується при корекції способу життя та харчування.
Причини розвитку цукрового діабету 2 типу
Цукровий діабет розвивається при поєднанні генетичної схильності до цього захворювання та ряду провокуючих чинників:
- Ожиріння. Є одним з вирішальних чинників, що провокують розвиток захворювання.
- Малорухливий спосіб життя. Супроводжується малим споживанням глюкози м'язами та збільшенням концентрації глюкози в крові, що несприятливо позначається на роботі цілого ряду внутрішніх органів і може сприяти розвитку патології.
- Незбалансований раціон з надлишковою калорійністю, великою кількістю цукру і інших простих вуглеводів.
- Ендокринні захворювання, наприклад, при порушенні роботи наднирників або щитоподібної залози.
- Інфекційні захворювання, наприклад, грип, герпес, гепатит.
- Іонізуюче випромінювання. Вплив високої дози радіації або проживання в місцевості, забрудненій радіоактивними відходами, також може підвищувати ризик розвитку цукрового діабету другого типу.
Симптоми цукрового діабету 2 типу
Для цукрового діабету 2 типу характерна наступна симптоматика:
- підвищене почуття спраги,
- рясне сечовипускання,
- зайва вага,
- м'язова слабкість,
- підвищений апетит,
- приливи жару,
- свербіж,
- підвищена сонливість,
- стомлюваність,
- погане загоєння ран.
В разі прогресування цукрового діабету може розвинутися цілий ряд ускладнень: діабетична ретинопатія, діабетичні суглобові болі, діабетична стопа, неврити, нефропатії, діабетичні енцефалопатії.
Діагностика цукрового діабету 2 типу
Для діагностування цукрового діабету робиться ряд лабораторних тестів:
- Аналіз крові на глюкозу натщесерце.
- Глюкозотолерантний тест. Визначається рівень глюкози через 2 години після вживання вуглеводів.
- Аналіз на глікований гемоглобін.
Лікування цукрового діабету 2 типу
Лікування цукрового діабету 2 типу завжди включає комплекс методів впливу на організм і підбирається індивідуально в залежності від стану здоров'я, стадії хвороби.
Якщо діабет діагностовано на ранніх стадіях, то може бути достатньо змінити спосіб життя, збільшити рухову активність та відкоригувати харчування, щоб нормалізувати рівень цукру в крові.
Дієтичне харчування передбачає відмову від солодощів, різке зменшення частки швидких вуглеводів в меню, зниження добової калорійності раціону. У зв'язку з цим рекомендується звести до мінімуму вживання цукерок, тістечок, випічки, картоплі, макаронів з м'яких сортів, білого рису, виключити солодкі напої. Дозволяється цільнозернові крупи та макаронні вироби з борошна з твердих сортів.
Помітно поліпшують стан фізичні навантаження, але їх потрібно підбирати відповідно до тяжкості захворювання. Плавання та ходьба дозволені практично всім, з приводу інших навантажень можна консультуватися з лікарем.
Медикаментозне лікування цукрового діабету 2 типу може включати застосування ліків, які знижують абсорбцію глюкози в кишківнику та підвищують чутливість тканин до інсуліну. Також використовуються препарати, які збільшують виробництво інсуліну.
Вибирати тактику лікування, визначати, чи потрібні ліки і підбирати, які саме, обов'язково повинен лікар. Лікуванням цукрового діабету займається ендокринолог.